Здається нещодавно пролунав останній дзвоник та попереду було ціле літо, а вже прийшов час підводити підсумки оздоровчого сезону.

    Миколаївська область має великий потенціал, і володіє практично всіма природними ресурсами, завдяки яким можливо з кожним роком збільшувати кількість відпочиваючих під час оздоровчого сезону. Але, в теперішній час для того, щоб заклад оздоровлення був популярним та затребуваним, дитячому  табору недостатньо бути просто закладом на березі водойми або в лісі. Потрібно мати гарну репутацію, розвинену інфраструктуру, забезпечувати комфортне перебування та мати можливість організовувати перебування та дозвілля дітей на сучасному рівні з урахуванням специфічних особливостей (тобто відповідати спеціалізації: спортивні табори, «мовні» табори, оздоровчі центри та т.і.). І все це вимагає від дитячих закладів оздоровлення та відпочинку мати відповідні умови, додаткові зручності, устаткування та інвентар для прийняття наймолодших туристів.

      Сучасний туристичний ринок знаходиться у стані періоду, коли виконання  вимог щодо безпеки та якості послуг повинні були стати у пріоритеті для обов’язкового виконання керівниками закладів оздоровлення всіх форм власності. Тобто, керівник закладу несе персональну відповідальність за все, що відбувається на території ввіреного йому закладу.  На теперішній час незначна кількість дітей має можливість відвідувати дитячі оздоровчі табори безкоштовно або за невеликий відсоток від повної вартості путівки. Значна кількість батьків повинна сплачувати чималі кошти за можливість відправити дитину на оздоровлення. Але кожний з батьків бажає, щоб дитина гарно відпочила, оздоровилася, отримала нових друзів та набралася сил перед новим навчальним роком.

ДОК «Спортіум» ТОВ «НІККІ ПАРК»

      На теперішній час законодавчо не визначена дієва система контролю за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та не налагоджена система контролю за їх діяльністю під час повноцінного функціонування. У відповідності з діючим законодавством перевірка може бути лише плановою (у відповідності з графіком перевірок і про неї попереджають за певний період часу) та позаплановою по скарзі (але вони відбуваються вже тоді, коли щось трапилося).

Перевірка готовності та дотримання умов безпеки життєдіяльності ДСОК "Бригантина"

      Але ця система не дає можливість попередити та мінімізувати всі ризики, які можуть виникнути під час повноцінного функціонування дитячого оздоровчого закладу.

Ігровий майданчик на ПДЗОВ Нептун-1 ФОП Зубко Г.П.

      Тому у Миколаївський області на виконання пункту 1 розпорядження Голови Миколаївської облдержадміністрації від 27.02.2018 № 49-р «Про затвердження заходів щодо реалізації у 2018 році Програми відпочинку та оздоровлення дітей Миколаївської області на 2014-2018 роки» фахівці ДП «Миколаївстандартметрологія» приймають участь у роботі комісії з перевірки готовності та дотримання умов безпеки життєдіяльності дітей в оздоровчих закладах області. В Миколаївській області позаміські дитячі заклади оздоровлення та відпочинку зосереджені в м. Очаків та Очаківському районі, на Чорноморському узбережжі Березанського району: в с. Рибаківка та с. Коблеве.

       Перед початком оздоровчого сезону та на початку повноцінної роботи згідно графіку комісією з перевірки готовності та дотримання умов безпеки життєдіяльності дітей в оздоровчих закладах області проводились планові та повторні перевірки наступних позаміських дитячих закладів оздоровлення та відпочинку:

- ПДЗОВ «Маяк» ПП «Миколаїв-Контраст» (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- ПДЗОВ Нептун-1 ФОП Зубко Г.П. (с. Коблеве, Березанського р-ну, Миколаївської обл.) ;

Столова ПДЗОВ Нептун-1 ФОП Зубко Г.П.

- ПДЗОВ «Салют» ФОП Литвинов А.О. (с. Коблеве, Березанського р-ну, Миколаївської обл.);

- ПДЗОВ «Дельфін» Миколаївської міської ради (с. Мала Корениха, Заводський р-н, м.  Миколаїв);

- ПДЗОВ «Альбатрос» ФОП Черниш О.Л. (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- Оздоровчо-спортивний табір «Лісотехнік» НЛТУ України (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- ДОК «Спортіум» ТОВ «НІККІ ПАРК» (с. Чорноморка, Очаківського р-ну, Миколдаївської обл.);

ДОК «Спортіум» ТОВ «НІККІ ПАРК»

 

Номерний фонд ДОК «Спортіум» ТОВ «НІККІ ПАРК»

- Дитячий оздоровчий табір «Морська хвиля» ТОВ «ВІЗИТ-ГАРАНТ» (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

 - Дитячий оздоровчий комплекс «Алый парус» ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект» (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- Обласний санаторій «Південний» (відділення № 3) Управління охорони здоров'я облдержадміністрації (с. Рибаківка, Березанського р-ну Миколаївської обл.,);

- Оздоровчий центр «Орлятко» Миколаївської обласної ради (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- Дитячий спортивно-оздоровчий комплекс «Бригантина» (с. Коблеве, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- Учбова фізкультурно-спортивна база Миколаївської організації фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» (Миколаївська обл., м. Очаків);

- Дитячий оздоровчий табір «Політехнік – 3», Національного університету «Львівська політехніка» (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- Оздоровчо-спортивний комплекс «Очаків» ПрАТ «МИКОЛАЇВТУРИСТ» (м. Очаків, Миколаївської обл.).

     За результатами перевірок комісією оформлювались акти перевірок, керівникам та відповідальним особам надавались рекомендації щодо мінімізації ризиків, які виникають у період функціонування дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

    Завдяки тому, що планові перевірки проводились до моменту заїзду організованих груп дітей, у керівників закладів був час на усунення встановлених невідповідностей та виконання наданих рекомендацій. За необхідності комісією проводились повторні перевірки.

       При проведенні перевірок приділялась увага відповідності позаміських дитячих оздоровчих таборів вимогам Державних санітарних правил і норм "Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів" ДСанПіН 5.5.5.23-99 та ДСТУ 4268:2003 «Послуги туристичні. Заклади розміщення. Загальні вимоги», а саме: умовам розміщення дітей, улаштуванню місць денного перебування, оснащенню місць для купання, організації медичного обслуговування, організації харчування, забезпеченню закладу якісною питною водою та іншим важливим питанням.   

     З метою надання методично-інформаційної допомоги перед початком оздоровчого сезону 2018 року фахівцями ДП «Миколаївстандартметрологія» проводились робочі наради та «круглі столи» з керівниками закладів оздоровлення та відпочинку за участю представників Управління Держпраці, Держпродспоживслужби, відділу надання медичної  допомоги матерям та дітям УОЗ ОДА, відділу оздоровлення дітей Управління соціальних гарантій та компенсацій, загальнообов’язкового державного страхування ДСЗН МОДА стосовно:

- вимог до організації оздоровлення та відпочинку дітей під час літньої оздоровчої компанії;

- вимог до забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя відпочиваючих під час перебування на відпочинку;

- вимоги до забезпечення якісною питною водою закладів відпочинку та оздоровлення;

- вимог до забезпечення медичним обслуговуванням та наданням невідкладної допомоги під час перебування на відпочинку;

- вимог якості та безпеки до закладів розміщення та харчування;

- шляхи підвищення туристичної привабливості регіону.

     Одним із напрямків діяльності Органу з оцінки відповідності ДП «Миколаївстандартметрологія» є проведення робіт з сертифікації послуг закладів туристичної інфраструктури, а саме послуг тимчасового розміщення та послуг харчування. Сертифікація в сфері туристичної діяльності спрямована на захист прав споживачів, збереження життя та безпеки туристів, охорону майна, оточуючого середовища, підвищення якості послуг у відповідності до потреб замовників та розвиток туристичної галузі регіону та країни в цілому. З 1999 року, коли вперше було введено обов’язкову сертифікацію послуг розміщення і послуг харчування і по теперішній час сертифікація є дієвим механізмом підтвердження безпеки послуг, що надаються закладами оздоровлення та відпочинку. Наявність у дитячого закладу сертифіката відповідності на послуги розміщення та послуги харчування є доведенням відповідальної позиції керівництва закладу, сприяє підвищенню його конкурентоспроможності. На офіційному веб-сайті ДП «Миколаївстандартметрологія» розміщується інформація стосовно чинних сертифікатів на послуги розміщення та послуги харчування, що надаються підприємствами Миколаївської області.   

На фото зліва направо: заступник керівника ООВ ДП "Миколаївстандартметрологія" Тишкевич В.В. та директор ДСОК "Бригантина" Автанасов М. В.

     Станом на теперішній час система технічного регулювання в Україні трансформується та адаптується у відповідності до європейських вимог. На відповідність європейським Директивам в Україні приймаються Технічні регламенти. Станом на теперішній час прийнято більше 20 Технічних регламентів. Але, разом з тим, на значну кількість продукції та послуг Технічні регламенти ще не прийняті, відсутні проекти. Так, наприклад, відсутні Технічні регламенти на харчову продукцію, послуги тимчасового розміщення та послуги харчування. Тому сертифікація залишається на теперішній час єдиним механізмом, який забезпечує доведення відповідності послуг, що надаються закладами розміщення та харчування вимогам нормативних документів. Слід зазначити, що підтвердження типу закладу розміщення, типу та класу закладу ресторанного господарства теж можливе лише шляхом сертифікації. 

    ДП «Миколаївстандартметрологія» має багаторічний досвід робіт у сфері сертифікації та кваліфікований персонал. В той час, коли лише великі підприємства мають можливість мати в штаті фахівців із стандартизації та сертифікації. Звертаючись до ДП «Миколаївстандартметрологія» суб’єкти господарювання мають можливість отримати кваліфіковану інформаційно-методичну допомогу з питань вимог чинного законодавства та нормативних документів, придбати необхідні нормативні документи.

Заступник керівника ООВ Тишкевич В.В. проводить сертифікаційний аудит послуг харчування ПДЗОВ Нептун-1 ФОП Зубко Г.П.

    Для зручності суб’єктів господарювання на базі ДП «Миколаївстандартметрологія» можливо не тільки провести повірку, калібровку  засобів вимірювальної техніки, але й відремонтувати чи взагалі придбати необхідні засоби вимірювальної техніки.

     З метою організації контролю за якістю та безпечністю питної води, якою забезпечений заклад розміщення та харчування, керівникам підприємства пропонується скористатися послугами акредитованої випробувальної лабораторії ДП «Миколаївстандартметрологія» для випробування питної води за показниками:

- масова частка токсичних елементів (масова частка міді, масова частка свинцю, масова частка кадмію, масова частка цинку, масова частка ртуті, масова частка миш'яку);

- вміст нітратів та нітритів (масова частка нітритів, масова частка нітратів);

- радіологічні показники (питома активність Сs137, Сs134 , Sr90);

- фізико-хімічні показники.

     На протязі багатьох років Орган з оцінки відповідності плідно співпрацює з багатьма позаміськими закладами оздоровлення та відпочинку Миколаївської області:

- ПДЗОВ «Маяк» ПП «Миколаїв-Контраст» (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- ПДЗОВ Нептун-1 ФОП Зубко Г.П. (с. Коблеве, Березанського р-ну, Миколаївської обл.) ;

Вручення сертифікатів відповідності на послуги розміщення та послуги харчування. На фото зліва направо: заступник керівника ООВ Тишкевич В.В. та ФОП Зубко Г.І.

- ПДЗОВ «Дельфін» Миколаївської міської ради (с. Мала Корениха, Заводський р-н, м.  Миколаїв);

- Оздоровчо-спортивний табір «Лісотехнік» НЛТУ України (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- Дитячий оздоровчий комплекс «Алый парус» ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект» (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- Дитячий спортивно-оздоровчий комплекс «Бригантина» (с. Коблеве, Березанського р-ну, Миколаївської обл.,);

- Дитячий оздоровчий табір «Політехнік – 3», Національного університету «Львівська політехніка» (с. Рибаківка, Березанського р-ну, Миколаївської обл.) та ін.

     В циклі телепередач «На варті якості – ДП «Миколаївстандартметрологія» телеканалі «МАРТ» демонструються сюжети, присвячені підготовці до оздоровчих сезонів дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Миколаївської області. Це є своєрідним довідником для батьків, які планують відправити  дітей на відпочинок та дбають про те, щоб цей відпочинок був безпечним та якісним. Адже сюжети присвячуються лише тим закладам, що пройшли процедуру сертифікації в Органі з оцінки відповідності ДП «Миколаївстандартметрологія» та підвереджують відповідність  своїх послуг вимогам нормативних документів на протязі тривалого часу.  

 

    Оздоровчий сезон майже закінчено і вже розпочинається підготовка до наступного оздоровчого сезону. Потрібно врахувати помилки минулих сезонів, взяти до уваги всі корисні досягнення та побажання найвибагливіших споживачів. Адже якщо все передбачити і дитина проведе літо з толком, то найкращою нагородою стане гарне здоров’я, міцний імунітет, працездатність і веселі спогади дітей не лише від табору, а і взагалі від нашого регіону.

 

        Заступник керівника Органу з оцінки відповідності Тишкевич В.В.