Проблеми та питання метрологічного забезпечення побутових лічильників газу

 

    Сьогодні лічильники газу активно використовуються у нашому побуті. По показам лічильника проводиться оплата тільки за фактично спожитий газ, а це безумовно зручно та вигідно. До того ж при економному користуванні газом, придбання і встановлення лічильника швидко окупиться.

     Відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 № 1314-VІІ, всі законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки (зокрема, і побутові лічильники газу), що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через визначений проміжок часу - міжповірочний інтервал. Порядок її проведення встановлено державним стандартом України ДСТУ 2708 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення».

 

Повірка коректорів газу. На фото інженер з метрології ДП «Миколаївстандартметрологія» Ярмоленко О.Б.

   

     Повірка лічильників газу – це встановлення їхньої придатності відображати обсяги облікованого ними спожитого газу в межах допустимої похибки. Лічильник – складний вимірювальний прилад, який з часом зношується та зазнає впливу з боку зовнішніх факторів, внаслідок чого змінюються його метрологічні характеристики. Повірці підлягають всі лічильники, що перебувають в експлуатації у споживачів незалежно від форм власності та виду діяльності.
       Періодична повірка лічильників газу проводиться на момент закінчення його міжповірочного інтервалу.

       Здебільшого для побутових лічильників газу міжповірочний інтервал складає 8 років (іноді 5  років в залежності від типу лічильника).

    Перевищення терміну міжповірочного інтервалу не є ознакою того, що лічильник здійснював недостовірне вимірювання об’єму спожитого газу. Дійсну придатність (чи непридатність) лічильника до його подальшого застосування можливо встановити за результатами проведення повірки, під час якої визначаються його метрологічні характеристики (відносна похибка вимірювань). Отримане під час повірки відхилення відносної похибки від допустимої може впливати на об’єми облікованого (спожитого) газу (в більшу чи меншу сторону) як для споживача, так і для постачальника газу.

      Контроль за дотриманням міжповірочного інтервалу виконується службами газопостачальних організацій виходячи з того, що вони володіють повною інформацією про лічильники, які встановлені у споживачів  природного газу.

      На підставі договору між ПАТ «Миколаївгаз» та ДП «Миколаївстандартметрологія», у 2015 році на базі повірочних установок, якими обладнана метрологічна служба ПАТ «Миколаївгаз», було проведено повірку 19 тисяч лічильників газу.

 

Повірка лічильників газу. На фото державний повірник ДП «Миколаївстандартметрологія» Колбасовська А.А.

 

     Споживачам варто знати, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року № 2246 «Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання», положень ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 № 1314-VІІ, періодична повірка, обслуговування та ремонт лічильників газу (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з газопостачання.

 

 

На фото зліва направо: головний метролог ПАТ "Миколаївгаз" Левченко О.М. та начальник науково-технічного відділу метрологічного забезпечення теплотехнічних вимірювань ДП "Миколаївстандартметрологія" Гончарук В.Ф.

  

    Водночас споживачам газу необхідно нагадати не тільки про їхні права, а й про необхідність дотримання ними своїх обов’язків. Зокрема, згідно тієї ж Постанови Кабміну «Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання» від 9 грудня 1999 року № 2246 споживач зобов’язаний забезпечувати збереження і цілісність лічильників газу та пломб на них.

    На жаль, є користувачі газу, які хочуть при максимальному користуванні газом, платити якнайменше. Для досягнення своїх цілей вони ідуть на будь – які хитрощі, наприклад втручаються в роботу лічильника. При цьому відбувається порушення або пошкодження відлікового механізму, пломб. Всі лічильники газу з підозрою на стороннє втручання підлягають експертизі. Для проведення такої експертизи при ПАТ «Миколаївгаз» створено спеціальну комісію, до складу якої входить і представник ДП «Миколаївстандартметрологія». Саме ДП «Миколаївстандартметрологія», як третя незацікавлена сторона, проводить експертну повірку лічильників газу (відповідно до письмового замовлення з боку ПАТ «Миколаївгаз»). Підтвердження втручання, яке було отримане за результатами експертизи, для власників лічильників тягне за собою нарахування збитків. До того ж, саму експертну повірку газових лічильників, у випадку підтвердження втручання, також буде оплачувати власник лічильника. Загальна сума нарахувань може скласти досить значну суму і тому потрібно добре подумати перед тим, як втручатися в роботу лічильника.

   Протягом 2015 року на експертизу було направлено 830 лічильників газу і, на жаль, за результатами проведених експертиз у 336 випадках втручання в роботу лічильників підтвердилося.

   Не всі громадяни розуміють важливість проведення періодичного технічного обслуговування та періодичної повірки лічильників, як методів по забезпеченню достовірного обліку спожитого газу. Газопостачальні організації відслідковують терміни повірки, але споживачі (населення) не завжди сприяють проведенню навіть періодичної повірки, перешкоджаючи доступ до приладів обліку. На їх думку, за той час, доки буде здійснюватися повірка лічильника, їм доведеться платити більше (що не зовсім вірно).

   Після проведення періодичної повірки лічильника газу, за результатами якої він визнаний придатним до застосування, споживач може бути впевнений, що він оплачує саме ту кількість газу, яку він реально спожив.

 

Слюсар КІПіА ПАТ "Миколаївгаз" Сауляк А.В. проводить підготовку лічильників газу до повірки

 

    

   Сподіваємось, що надана інформація сприятиме зменшенню виникнення конфліктних ситуацій між газопостачальним підприємством та споживачами та простому вирішенню спірних питань. За більш детальною інформацією ви можете звернутися до Метрологічного центру ДП «Миколаївстандартметрологія» за адресою: м. Миколаїв, вул. 5-а Слобідська, 2-а, тел/факс (0512) 24-21-14.

     Ми завжди готові до співпраці з Вами.

 

ДП «Миколаївстандартметрологія»