Фахівці ДП «Миколаївстандартметрологія» привітали своїх колег із Старим Новим роком

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     14 січня в Україні святкують Старий Новий рік - Новий рік за старим стилем, або Василя — покровителя хліборобства. Старий Новий рік як свято налічує майже 100 років. А приємна традиція зустрічати Старий Новий Рік за юліанським календарем не застаріла завдяки тому, що православна церква досі відзначає його за старим стилем, тобто 14 січня.

    Традиція відзначати Старий Новий рік виникла через розбіжності юліанського і григоріанського календарів. За останнім зараз живе практично весь світ. Розбіжність календарів в 21 столітті складає 13 днів. Російська імперія перейшла на григоріанський календар у 1918 році — майже на 350 років пізніше за Європу. А православна церква і досі свої свята відзначає за юліанським календарем – саме тому наше Різдво — 7 січня, а не 25 грудня.

     Попри те, що Старий Новий рік не є державним святом і офіційним вихідним днем, люди у багатьох країнах продовжуютьє давню і добру традицію святкування Старого Нового року.

    Окрім України, Старий Новий рік активно святкують у багатьох пострадянських країнах: Росії, Білорусі, Молдавії, Грузії, Вірменії, Казахстані, Азербайджані, Узбекистані, в країнах Балтії. Також ця традиція прижилася в Сербії, Чорногорії, Македонії, Швейцарії, Абхазії, Румунії, Греції тощо.

    Наші пращури називали Старий Новий Рік Щедрим вечором. Ця назва пішла від головної традиційної страви, яку подавали на святковий стіл - щедрої куті. На відміну від різдвяної, така кутя на Старий Новий рік заправлялася не просто олією, а свинячим жиром або салом.

    Рецепт приготування куті на Щедрий вечір був особливим. Кутю готували до світанку з крупи, принесеної з комори найстаршою жінкою в сім'ї. А глава сім'ї набирав воду з колодязя або ополонки. Кутю затирали з традиційними замовляннями і варили під особливим пильним наглядом. Така каша не повинна бути дрібною чи білою, а також розваритися і піти через край горщика - таку кутю викидали, щоб позбутися біди.

    З ранку люди виходили спалювати символічні снопи "дідухи" і стрибати через вогнище - ці обряди допомагали очищенню від нечистої сили. Потім можна було ходити по домівках і "посівати" зерном на Новий рік, бажаючи господарям щастя, здоров'я, врожаю і благополуччя. Це зерно не викидали, а дбайливо збирали і змішували із зерном для посіву.

    На Старий Новий рік було прийнято ходити одне до одного миритися, улагоджувати сварки і конфлікти, просити вибачення. Крім того, Старий Новий Рік - улюблена пора для замовлянь і ворожінь. На Старий Новий рік наші бабусі ворожили на наречених, гроші, майбутнє, достаток, красу й інші бажання.

    У слов'янській традиції збереглося безліч забобонів і прикмет, пов'язаних зі Старим Новим Роком. Наприклад, першим до хати обов'язково має увійти чоловік - це до благополуччя в новому році. Не можна позичати - це до бідності. Також по погоді на Старий Новий рік судили про врожайність на весь наступний рік.

    Українська народна традиція зустрічати Щедрий вечір походить від дохристиянського звичая, згідно з яким Меланка-Вода приходить разом із Василем-Місяцем погостювати і принести господарям удачу на цілий рік – ця традиція і є "староноворічною". Щедрувати починають увечері 13 січня – і до опівночі. Посівають ранком 14 січня, до полудня. Щедрують дівчата, посівають – хлопчики і чоловіки, але не навпаки, щоб успіх і щастя не налякати.

    Напередодні свята традиційним театралізованим вертепом керівництво та профспілковий комітет, фахівці ДП «Миколаївстандартметрологія»: менеджер з питань регіонального розвитку і загальних питань, фахівці відділу інформаційних технологій та відділу технічного стану будівель, приміщень та  транспорту, сектору технічного обслуговування та реалізації ЗВТ привітали своїх колег із Старим Новим Роком.

 

На фото зліва направо: Гордіюк О.Г., Скляревська Л.М., Данилюк Д.С.,

 

 

На фото зліва направо: Ткач А.Л., Прокопець Р.І., Поліщук М.Ю.

 

На фото зліва направо: Бурдюжа В.Б., Левін І.В.

 

Театралізовані привітання від фахівців ДП «Миколаївстандартметрологія». В костюмах зліва направо: Прокопець Р.І., Поліщук М.Ю., Ткач А.Л.

 

 Фахівці ДП «Миколаївстандармтетрологія»

    Вітаємо всіх із Старим Новим Роком, бажаємо довголіття, добробуту, щастя на довгії літа!

Сієм, сієм, посіваєм,
З Новим роком вас вітаєм!
Сієм зерном ваговитим
Добрим людям працьовитим,
Не з сівалок, а з долоні,
По долівці, по ослоні,
Посіваєм в кожній хаті,
Будьте радісні, багаті.
Сієм густо, перехрестям
На добробут людям чесним.
Промовляєм з кожним кроком,
З новим щастям, з Новим роком!

 

 

ДП «Миколаївстандартметрологія»