Всесвітній день стандартів у 2018 році відзначатиметься під гаслом: «Міжнародні стандарти та Четверта промислова революція»

     Щорічно, починаючи з 1970 року, 14 жовтня відзначається Всесвітній день стандартів. Ця подія символізує визнання зростаючої ролі стандартів у розвитку економіки, промисловості, торгівлі, споживчих рухів. Всі країни, які входять до Міжнародної організації із стандартизації (ISO), та світова науково-технічна спільнота святкують Всесвітній день стандартів на знак визнання важливості проведення робіт зі стандартизації.

    В Україні щорічно 10 жовтня відзначається День працівників стандартизації та метрології в Україні відповідно Указу Президента № 910/2002 від 08.10.2002.

   Відповідно Закону України «Про стандартизацію», стандартизація це діяльність, що полягає в установленні положень для загального та неодноразового використання щодо наявних чи потенційних завдань і спрямована на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.

    Об'єктами стандартизації є конкретна продукція, норми, вимоги, методи, терміни тощо, які мають перспективу багаторазового застосування, які використовуються в науці, техніці, промисловому і сільськогосподарському виробництві, будівництві, транспорті, культурі, охороні здоров'я та інших сферах народного господарства, а також в міжнародній торгівлі, вимоги до термінології, позначення, фасування, пакування, маркування, етикетування тощо.

 

      Стандартизація істотно впливає на темпи розвитку і рівень виробництва. Базуючись на останніх досягненнях науки, техніки і практичного досвіду, стандартизація багато в чому не лише визначає досягнутий рівень виробництва, але і є одним із стимулів прогресу науки і техніки. Тому і святкування Дня щороку присвячено певній темі, яка вибирається спільним рішенням представників трьох світових організацій: Міжнародної організації із стандартизації (International Organization for Standardization, ISO), Міжнародної електротехнічної комісії (International Electrotechnical Commission, IEС) і Міжнародного союзу електрозв'язку (International Telecommunication Union, ITU).

 

 

     У 2018 році тема Всесвітнього дня стандартів – «Міжнародні стандарти та Четверта промислова революція». Новітні технології трансформують процеси виробництва речей та надання послуг. Вони розмивають межі між цифровим і реальним світами. Штучний інтелект, адитивні технології (3D-друк), Інтернет речей, smart health, електронна комерція та цифрові транзакції, автономні транспортні засоби, розширення спектру технічних нововведень змінюють повсякденне життя сучасного населення.  

 

 

    Добровільні стандарти і оцінка відповідності живлять цю трансформацію, дозволяючи новаторам майже в кожній галузі створювати за встановленими технологіями та впроваджувати новітні досягнення безпечно, ефективно та надійно.

      Проте швидкі темпи змін, викликані Четвертою промисловою революцією, породжують свої проблеми. Роботи та штучний інтелект виконують все більший обсяг роботи, яку раніше здійснювали люди, адитивні технології дають змогу «друкувати речі» вдома, а так як майже все пов’язане між собою цифровим способом, вразливість даних та наслідки порушень зростають експоненціально. Це лише деякі приклади проблем, представлених новітнім поколінням інтелектуальних технологій, які характеризуються великим об’ємом даних, зростанням інтеграції, хмарним зберіганням та відкритою взаємодією пристроїв тощо.

 

 

    Міжнародні стандарти є потужним способом для забезпечення безпеки та мінімізації ризиків. Наприклад, стандарти безпеки допомагають надійно зберігати дані та стримувати дії хакерів. Стандарти безпеки для роботів допомагають людям спростити взаємодію з ними.

    Четверта промислова революція настала, проте, щоб використовувати її потенціал повноцінно, необхідні стандарти.

 

ДП «Миколаївстандартметрологія»