Зір - коштовність (берегите «зеницу ока» «пуще глаза»)

 

     Слід зазначити, що офтальмологія, як ніяка інша галузь медицини, досить добре оснащена технічно і використовує самі передові досягнення науки і техніки. Завдяки творчій співдружності фізиків, інженерів та представників багатьох інших галузей знань тільки за останні роки офтальмологи досягли видатних успіхів у галузі мікрохірургії ока, контактології (застосування коригуючих і лікувальних контактних лінз) і лазерної хірургії.

     Вже сьогодні державні та приватні офтальмологічні лікарні, офтальмологічні центри, кабінети  оснащені сучасною дорогою апаратурою і в достатній кількості, але при цьому метрологічне забезпечення не завжди задовільне. Незадовільне, через те, що ця апаратура, може бути без експлуатаційної та технічної документації, без стандартизованих методик повірки, без контролю вихідних параметрів, яка не прийшла процедуру повірки.

     Всім відома картина підбору окулярів. Але не кожний знає, що засоби вимірювальної техніки,  які використовуються під час діагностики, лікування очей, та під час виготовлення оптичних лінз для окулярів, як і інші засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) в медицині, згідно Закону України «Про метрологію і метрологічну діяльність» повинні періодично повірятися.

     Державне підприємство  «Миколаївський науково-виробничий  центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП „Миколаївстандартметрологія”) проводить повірку засобів вимірювальної техніки, що застосовуються в офтальмологічних відділеннях медичних установ області, а також в приватних медичних клініках, а саме: авторефрактометри, діоптриметри, ультразвукові сканери, набори пробних очкових лінз і призм, офтальмометри, периметри настільні і проекційні, лінійки скіаскопічні, лінійки для підбору очкових оправ і пробні оправи.

    Потреба населення в оптичній допомозі велика. Населення купує окуляри не тільки в спеціалізованих магазинах і спеціальних відділах, а скрізь і усюди - в універсамах, універмагах і навіть в торгових рядах на базарі разом з іншим товаром. Низька якість продукції від невідомого виробника, покупка окулярів методом простої примірки приводять часто до подальшого погіршення зорової функції, появі нових скарг замість бажаного полегшення.  

    Міністерство охорони здоров'я України заборонило торгівлю окулярами з лотків. Проте справитися з цим явищем можливо вдасться тільки тоді, коли в кожному населеному пункті будуть стаціонарні або виїзні оптичні салони, що пропонують покупцю широкий вибір якісної і доступної за ціною продукції.

    Крім збільшення числа діючих оптичних салонів і розширення асортименту продукції, дуже важливо підвищити якість виготовлення окулярів. Найпоширеніше порушення, пов'язане з якістю виготовлення окулярів, - невідповідність міжцентрової відстані окулярів і міжцентрової відстані очей людини. Зараз техніка дозволяє вставити лінзу в будь-яку оправу. Споживач вибирає оправу на 74 мм, а міжцентрова відстань очей у нього - 62 мм.  Оптик зсовує лінзу, і виходить, що центри окулярів не відповідають геометричним центрам лінзи. В результаті, лінза стає клиновидною, і людина відчуває незручність.

     Будь-яке відхилення в центровці  лінз веде до розбалансування бінокулярності зору як основи повноцінного зорового сприйняття. При великих відхиленнях наступає прихована косоокість. Важливим моментом є правильна установка лінз по вертикалі, зсув їх погано переноситься пацієнтами. Важливо також дотримувати відстані  лінзи від вершини рогівки ока. Нормальна відстань лінзи від ока складає 12 мм. Його збільшення підсилює дію позитивних і ослабляє дію негативних лінз.

Начальник науково-технічного відділу метрологічного забезпечення геометричних вимірювань Човгнаська Г.І. проводить повірку лінз

     Дуже часто замість спеціальної лінійки для підбору очкових оправ з нанесеними шкалами прямої і зворотної спрямованості, шкалою-сіткою і шкалою-ухилом використовуються звичайні дерев'яні або металеві лінійки, що веде до неправильного підбору оправи.

      Нерідко   під   час повірки  засобів вимірювальної техніки спеціалістами ДП „Миколаївстандартметрологія” виявляється  недокомплект лінз, сколи, невідповідність лінз намаркованого розміру дійсному і т.д.   А за допомогою такої вимірювальної техніки людям можуть виписуватися рецепти на придбання окулярів.                                                            

       Зір - коштовність (берегите «зеницу ока» «пуще глаза»), адже 80 % інформації людина одержує завдяки своїм очам. Сьогодні кожний другий має проблеми із зором. Але вже якщо виписувати і купувати окуляри, то в тих установах і фірмах, які дотримують норми, стандарти і правила. Запам'ятайте: споживач має право зажадати Свідоцтво про повірку засобів вимірювальної техніки, як гарантію,  що якість у спеціфлізованій торговельній мережі і кабінетах офтальмологів - під контролем.                                                                               

        Своєчасна  повірка засобів вимірювальної техніки, які знаходяться в експлуатації в офтальмологічних кабінетах і майстернях по виготовленню окулярів, направлена на захист здоров'я населення нашої області і зменшення ризику надання неякісних послуг при підборі і виготовленні окулярів.

 

 Начальник науково-технічного відділу   метрологічного забезпечення геометричних вимірювань Човганська Г.І.