Лічильники тепла: нюанси та поради

     Лічильник тепла – не є засобом економії, а лише необхідним і стимулюючим до неї чинником. Він фіксує реальний обсяг теплової енергії, використаної за певний час. Для споживача встановлення приладу обліку теплової енергії замінює систему оплати за нормативом на систему оплати за фактично спожите тепло.

    Оплата комунальних послуг завжди була і залишається гострою проблемою для населення країни. Особливо в опалюваний період у всіх споживачів постає питання: «Як зекономити кошти оплачуючи згідно рахунків за комунальні послуги?»

      Основне постачання тепла населенню м. Миколаєва здійснюється від двох найбільших його виробників: ПАТ «Миколаївська ТЕЦ» та ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». Провідне підприємство теплоенергетики ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» забезпечує тепловою енергією близько 60% споживачів м. Миколаєва. На балансі підприємства знаходиться: 111 котелень, встановленою потужністю від 615,63 Гкал/год., 70 бойлерних, ІТП, ЦТП, 370 котлів, з них на природному газі – 367 од., на вугіллі – 2 од., 143,534 х 2d км теплових мереж, у т.ч. котельні, бойлерні, ІТП, ЦТП теплоенергетичного комплексу Миколаївської міської власності, які знаходяться в оренді.

      ПАТ «Миколаївська ТЕЦ» бере участь в покритті теплових та електричних навантажень. До складу основного обладнання входять 4 енергетичних котли, 3 водогрійних котли та 3 турбогенератори.

      Більшість теплових мереж ПАТ «Миколаївська ТЕЦ» та ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» введені в експлуатацію у 60-х роках 20-го століття.

     Протяжність теплових мереж ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» по місту – 196,43 км, з них ветхих – 20 км. 10,2% теплових мереж підприємства експлуатується більше 25 років, що перевищує допустимий нормативними документами термін експлуатації.

    Протяжність теплових мереж ПАТ «Миколаївська ТЕЦ» по місту – 49,592 км, з них аварійних – 3,025 км, ветхих – 46,567 км. Близько 80% теплових мереж підприємства експлуатується більше 25 років, що перевищує допустимий нормативними документами термін експлуатації.

ПАТ «Миколаївська ТЕЦ»

    Крім вищеназваних спеціалізованих теплопостачальних підприємств у сфері виробництва теплової енергії здійснюють діяльність відомчі підприємства - ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект» та 36 одиночних суб’єктів господарювання з утримання і обслуговування житла (ОСББ, ЖБК), так звані «дахові котельні». Загалом опалюються 2013 будинків, 64 – соціально-культурної сфери, 72 школи, 73 дитячих навчальних заклади, приблизно 48 медичних закладів.

     Сучасний стан спонукає споживачів проводити енергоаудити та встановлювати  лічильники обліку тепла. Потрібно відмітити, що так званий «лічильник тепла» на будинок не коректна назва,  це не один прилад, а комплекс приладів, які створюють вузол обліку тепла, за допомогою якого отримується, зберігається інформація про кількість тепла, яке надійшло та спожите мешканцями будинку.

      У Миколаєві, за словами начальник департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради Палько А.М. спостерігається наступна тенденція: у 2013 році - встановлено 13 вузлів обліку тепла, у 2015 році – 138, а в 2016 році – 447 вузлів обліку тепла. І на сьогоднішній день 93% будівель та споруд міста охоплені приладами обліку тепла.

 

У статті використані матеріали Миколаївської міської ради (https://mkrada.gov.ua/documents)

 

 

Вузол обліку тепла в підвальному приміщенні житлового будинку у місті Миколаєві

     Після встановлення «лічильника тепла» на будинок власники квартир починають платити не за надане за нормативами тепло (яке на шляху до будинку обігріло ще й теплотрасу), а за реально спожите. Вартість спожитого тепла потім розподіляється між квартирами за їхньою площею, за індивідуальними квартирними лічильниками, або за іншим алгоритмом, про який домовляться між собою власники квартир.

     Лічильник тепла не є засобом економії, а лише необхідним і стимулюючим до неї чинником. Він фіксує реальний обсяг теплової енергії, використаної за певний час. Для споживача встановлення приладу обліку теплової енергії замінює систему оплати за нормативом на систему оплати за фактично спожите тепло.

 

Один із типів теплолічильників

     Проте споживам приходять рахунки з величезними сумами, а отже виникає питання «Можливо лічильник тепла працює не правильно і його показники не є дійсними?».

    Всі прилади обліку тепла відносяться  до сфери законодавчо регульованої метрології, а отже підлягають повірці. 13.10.2016 року був підписаний наказ Мінекономрозвитку України № 1747  «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.11.2016 року № 1417/29547, яким для теплолічильників та теплообчислювачів встановлено міжповірочний інтервал – 4 роки. Таким чином, 1 раз на 4 роки в обов’язковому порядку такі прилади повіряються, тобто фахівцями уповноваженого підприємства виконується сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

 

Підготовка до повірки лічильників тепла на ТОВ «Миколаївтепломонтаж». На фото начальник лабораторії Мавродієв С.М.

     Державне підприємство «Миколаївстандартметрологія» уповноважено Мінекономрозвитку України на проведення повірки засобів вимірювальної техніки (свідоцтво про уповноваження/атестацію № ПК 020-2014 видане МЕ України 01.09.2014). Фахівці підприємства здійснюють не тільки повірку засобів обліку теплової енергії, а також проводять експертизу вузлів обліку теплової енергії та експертизу проектної документації.

 

1807 Узгодження проектної документації. На фото зліва направо: начальник науково-технічного відділу метрологічного забезпечення теплотехнічних вимірювань ДП «Миколаївстандартметрологія» Гончарук В.Ф. та директор ПП «Югтпломер-Сервіс» Шевяков О.В.

    Оскільки оплата за тепло, це по-перше питання соціального характеру, ДП «Миколаївстандартметрологія» тісно співпрацює з департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради, ПАТ «Миколаївська ТЕЦ», ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», а також підприємствами, які здійснюють проектування та монтаж вузлів обліку тепла, такими як ПП «Югтепломер-Сервіс» та ТОВ «Миколаївтепломонтаж».

 

1926 Співпраця департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради та
ДП «Миколаївстандартметрологія». На фото зліва направо: начальник науково-технічного відділу
ДП «Миколаївстандартметрологія» Гончарук В.Ф. та директор департаменту ЖКХ ММР Палько А.М.

     Якщо прилади обліку пройшли повірку, це означає, що їхні метрологічні характеристики відповідають вимогам нормативних документів, а отже показники дійсні. Чому ж мешканці міста оплачують за тепло неоднаково, іноді різниця становить близько 20 грн за 1 м2, від 14 грн до 45 грн за 1 м2?

 

1815 Повірка лічильника тепла. На фото зліва направо: інженер - налагоджувальник ПП «Югтепломер-Сервіс» Заклепний В. та інженер з метрології ДП «Миколаївстандартметрологія» Ярмоленко О.

     На жаль зараз в країні система теплозабезпечення працює на кількісній системі регулювання. Здається, щоб платити менше, потрібно зменшити обсяги споживання, наприклад, прикрити на зворотному трубопроводі системи опалення засувку, щоб знизити витрати теплоносія. На лічильнику відразу ж помітно наскільки знизилося споживання тепла будівлею. Але, як показує практика, безболісно таку процедуру на будівлях радянського житлового фонду можна провести дуже рідко. Зменшуючи витрату теплоносія ви одночасно змінюєте температурний і гідравлічний баланс в системі опалення будинку. При цьому, в одній частині будинку температура в квартирах буде нормальною, а в іншій частині будинку мешканці квартир змушені будуть шукати додаткові варіанти обігріву. Значний перепад температур у трубопроводах, що підводить і відводить теплоносій, може суттєво вплинути як на тепловий баланс будівлі, так і на вартість спожитого тепла.

      Проблема може бути вирішена при переході від кількісної системи регулювання на якісну.

      Житлово-комунальне господарство є найбільш технічно відсталою галуззю економіки з багатьма проблемами, які останнім часом особливо загострилися.

     Дійшов критичної межі технічний стан мереж і споруд, які експлуатуються підприємствами житлово-комунального господарства. Планово-попереджувальний ремонт поступився місцем аварійно-відбудовним роботам.

    За статистикою Миколаївської міської ради кожний четвертий будинок потребує проведення капітального ремонту, водночас протягом останніх років обсяги виконання капітального ремонту житла залишаються на рівні 10-15% від необхідної потреби.

     Модернізація будинку: заміна старих труб, батарей та вікон не тільки у квартирах мешканців, але й по всьому будинку, у підвальних приміщеннях та інших не житлових масивах на  сучасні, утеплення будівель допоможуть знизити витрати на тепло в рази.

    Фахівцями галузі теплопостачання дуже рекомендується встановлювати вузол обліку тепла разом із автоматичним погодним регулятором, регулятором тепла або індивідуальним тепловим пунктом (ІТП).

      Автоматичний погодний регулятор дозволяє автоматично додавати тепло у квартири, коли температура на вулиці падає, і навпаки.

    Регулятор тепла відповідно до заданих температурних та часових параметрів зменшуватиме або збільшуватиме витрату теплоносія. Такі пристрої коштують дешевше автоматичного погодного регулятора.

    ІТП поєднує у собі кілька функцій, все залежить від комплектації. Але суть його основної роботи у тому, що при досягненні заданої температури у приміщенні відключається подача теплоносія з центрального опалення (ЦО) і включається внутрішня циркуляція. Як результат, задіюються внутрішнє тепло будівлі, зовнішнє тепло від сонця, тепло від приборів і людей у приміщенні. Окрім цього, встановлюється рівномірне розподілення тепла по будинку. Коли температура знижується до нижнього допустимого рівня, вмикається підживлення від ЦО через тепловий лічильник. За рахунок раціонального використання тепла і виникає енергоефективність процесу опалення.

     У Миколаєві в рамках Програми реформування житлово-комунального господарства працює Програма фінансування 90 на 10. Умови програми наступні: ОСМД розробляє проектно-розрахунково-кошторисну документацію та сплачує 10 %, інші затрати сплачуються із місцевого бюджету.

     Централізоване теплопостачання забезпечується по традиційній схемі. Теплова енергія генерується на районних, квартальних та будинкових котельнях з відповідною системою транспортування, підігрів гарячої води відбувається на ЦТП, ІТП  та бойлерних.

    Тому проблема модернізації та ефективності гостро постає не тільки перед безпосередніми споживачами, але й теплопостачальними підприємствами. Крім того що ведеться  облік тепла на будинках і у споживачів, на таких підприємствах існує своя внутрішня система обліку. Прилади обліку цих підприємств також проходять періодичну повірку згідно встановлених міжповірочних інтервалів.

     Теплопостачальні підприємства вже почали модернізацію потужностей. Для підтримання обладнання котелень зі строком експлуатації понад 20 років у технічно справному стані згідно з вимогами державних нормативних актів щодо безпечної експлуатації, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» регулярно спрямовує значні кошти на їх технічну діагностику та технічне опосвідчення.

 

Модернізована котельня ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». На фото зліва направо головний інженер ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» Купрій А.А. та начальник науково-технічного відділу ДП «Миколаївстандартметрологія» Гончарук В.Ф.

    Усі працюючі котлоагрегати підприємства обладнані пристроями автоматики безпеки. За технічним аналізом відстежується існуюча невідповідність між  продуктивністю встановленого  насосного обладнання та фактичними потребами витрат  теплоносіїв на опалення та гаряче водопостачання (ГВП).

     Отже, встановлення приладів обліку та модернізація потужностей всіх учасників ринку допоможе контролювати витрати як теплопостачальним організація, так і споживачам.

    На сьогоднішній день встановлення лічильника тепла вже не є гострою проблемою, адже на 93 % будівель міста вони вже встановлені. Щоб не переплачувати в майбутньому, громадянам треба закласти можливість подальшої модернізації системи енергозбереження будинку. 

    А професійну допомогу у цьому питанні можуть надати фахівці підприємств, які уповноважені та мають право надавати такі послуги.

    Співпраця ДП «Миколаївстандартметрологія» з теплопостачальними підприємствами сприяє впровадженню сучасних технологій на території Миколаєва та області.

З питань співпраці з ДП «Миколаївстандартметрологія» звертайтесь за адресою:

м. Миколаїв,

вул. 5-та Слобідська, 2а,  тел./факс: 24-21-14, 24-40-34

начальник  науково-технічного відділу метрологічного забезпечення теплотехнічних вимірювань Гончарук Володимир Федорович

офіційний веб-сайт: ncsms.com.ua

 

 

ДП «Миколаївстандартметрологія»

 

У статті використані матеріали Миколаївської міської ради (https://mkrada.gov.ua/documents)