Повірка лічильників води. Коли та як?!

 

      У січні 2018 року для водоканалів України встановлені тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення і централізоване постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем). Простіше - тепер передбачені: тариф для приватних будинків та тариф для багатоквартирних будинків.

      Нагадаємо, що з 29.11.2017 р. для мешканців багатоквартирних будинків, які отримують послугу (з використанням внутрішньобудинкових систем), і з 17.12.2017 р. і для мешканців приватних будинків - повірка лічильників холодної води здійснюється за рахунок власників цих лічильників. (Детальна інформація http://www.vodokanal.mk.ua/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=79, використані матеріали із сайту http://consultant.parus.ua/news-zakon?doc=.1D8WE3DDC )

     У багатьох повірка лічильників води викликає не лише подив, а й невдоволення. Але діватись нікуди, повірка лічильників води є обов'язковою.

     Щоб повірка лічильників води не здавалась вам такою абсурдною, рекомендуємо розібратися у вимогах чинного законодавства України

1. Навіщо потрібна повірка лічильників води?

     Будь-які прилади небездоганні, але точність показань не повинна перевищувати допустимих похибок.

    З часом лічильники можуть ставати менш точними. Цьому сприяють сторонні елементи у воді, та й термін служби водомірів не вічний. Тому повірка лічильників води цілком обґрунтована дія.

     Погодьтеся, не хочеться переплачувати за послугу тільки тому, що збільшилися показники. Але і в іншому випадку, якщо лічильник рахує менше, ні вам, ні, тим більше, організації, що надає послуги водопостачання, це не на руку. На чому, на чому, але на цьому вже не зекономиш.

     Відповідно повірка лічильників води і у ваших інтересах, і водоканалу (або іншої організації).

 

2. Як часто потрібно повіряти лічильники води?

    Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність" визначене поняття «повірка засобів вимірювальної техніки» – це сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

    У відповідності до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" - періодична повірка засобів вимірювальної техніки здійснюється на протязі експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).

   Відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за № 1747 від 13.10.2016, який зареєстрований в  Міністерстві юстиції України 01 листопада 2016 року за № 1417/29547 на лічильники води, встановлюється міжповірочний інтервал – один раз в 4 роки від дати останньої повірки.

   В свою чергу на лічильники, що вже проходили повірку, виписується Свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки і вказується дата, до якої таке Свідоцтво діє. Як наслідок - повірку лічильників треба провести не пізніше закінчення терміну міжповірочного інтервалу, встановленого для даного лічильника.

3. Хто має право проводити повірку?

    Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність" передбачено, що для проведення повірки науковим метрологічним центрам, метрологічним центрам та повірочним лабораторіям необхідно одержати свідоцтво про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (свідоцтво про уповноваження), яке видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності.

    Уповноважені організації включаються до Державного реєстру наукових метрологічних центрів, метрологічних центрів і повірочних лабораторій, уповноважених на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності.

   Таким чином,проводити повірку лічильників після зняття з абонентського обліку (розпломбування), власник лічильника може в будь-якій уповноваженій організації, внесеній до Державного реєстру наукових метрологічних центрів і повірочних лабораторій.

  Державне підприємство «Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Миколаївстандартметрологія») атестовано Мінекономрозвитку на проведення вимірювань у сфері та/або поза сферою законодавчо регульованої метрології та уповноважено на проведення повірки засобів вимірювальної техніки.

 

 

 Проведення переговорів щодо співпраці. На фото зліва направо: начальник метрологічного центру ДП «Миколаївстандартметрологія» Болодурін В.В. та комерційний директор МКП «Миколаївводоканал» Ганіченко Д.В.

4. Як проходить повірка лічильників води?

      На сьогоднішній день повірка лічильників води здійснюється двома методами.

      Перший метод. Повірка лічильників води здійснюється на стаціонарній проливній установці на робочому місці уповноваженої організації після зняття з абонентського обліку (розпломбування).

   Для зручності населення м. Миколаєва та області робочі місця, на яких здійснюється повірка лічильників води персоналом ДП «Миколаївстандартметрологія» організовано у:

- м. Миколаєві: на базі МКП «Миколаївводоканал» та безпосередньо на базі ДП «Миколаївстандартметрологія»;

- м. Вознесенськ, на базі  КП «Водопостачання м. Вознесенськ»;

- м. Первомайськ, на базі КП «Первомайський міський водоканал»;

- м. Южноукраїнськ, на базі ФОП Врагова В.А. та КП «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство».

 

 

Повірка лічильників води в лабораторії ДП «Миколаївстандартметрологія». На фото зліва направо: інженер з метрології Стельмашук О.В. та заступник начальника науково-технічного відділу метрологічного забезпечення механічних вимірювань, вимірювань рівня та об'єму речовин Хасхачих Г.Г.

     Абоненту необхідно звернутись до місцевого водоканалу. Контролер з водоканалу записує показання з лічильників та дає дозвіл на їх демонтаж.

     Далі можна знімати водоміри і віддавати на повірку.

 

 Робоче місце повірки лічильників у м. Вознесенськ, на базі 
КП «Водопостачання м. Вознесенськ». На фото зліва направо: начальник метрологічного центру ДП «Миколаївстандартметрологія» Болодурін В.В. та майстер КП «Водопостачання м. Вознесенськ» Таричев О.В.

      Переважно лічильники знімаються, як і встановлюються, своїми силами, або викликають сантехніка, який і зніме лічильники.

     Власнику лічильника потрібно принести його безпосередньо до організації, яка має право організовувати та/або проводити повірку. Та відповідно через певний час (повірка триває до 15 днів) отримати прилад та ознайомитись з результатами повірки.

 

Повірка лічильників води на робочому місці КП «Первомайський міський водоканал». На фото зліва направо: начальник первомайського сектору забезпечення метрологічних робіт ДП «Миколаївстандартметрологія» Коваленко М.А., інженер КВП і А КП «Первомайський міський водоканал» Лісніченко В.М. та провідний інженер з метрології ДП «Миколаївстандартметрологія» Барган О.Г.

       Оплата послуг за водопостачання на час повірки лічильників виконується за умовними нарахуваннями, які робляться на основі середніх показників останніх трьох місяців.

 

 Робоче місце повірки лічильників води м. Южноукраїнськ, на базі
ФОП Врагова В.А. На фото зліва направо: ФОП Врагов В.А. та начальник метрологічного центру ДП «Миколаївстандартметрологія» Болодурін В.В.

     Другий метод. Повірка лічильників води здійснюється з використанням пересувної проливної установки без демонтажу лічильника. Цей метод повірки у 2016 році був затверджений  Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України за № 2129 від 23.12.2016 та  зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 січня 2017 р. за № 84/29952.

     Оператор підприємства, до якого звернувся власник лічильника виїжджає безпосередньо до місця експлуатація лічильника води. Тобто демонтаж лічильника  в такому разі не здійснюється.

 

Технік-метролог КП «Теплопостачання та водо-каналізаційне господарство» м. Южноукраїнськ Куценко Д.С. проводить повірку лічильника на місці експлуатації

    Зафіксовані дані отриманні при проведенні тестування водоміру передаються по GPS - каналу  до  організації, яка уповноважена та атестована на проведення вимірювань у сфері та/або поза сферою законодавчо регульованої метрології та уповноважено на проведення повірки засобів вимірювальної техніки. Після отримання даних персонал уповноважений на право виконання повірки аналізує отриманні данні.

 

Зразок даних які передаються по GPS - каналу  до
 ДП «Миколаївстандартметрологія»

      В незалежності від методу повірки, за результатами повірки абонент отримує свідоцтво про повірку або ж  довідку про непридатність ЗВТ.

 

Інженер з метрології ІІ категорії ДП «Миколаївстандартметрологія» Ануфрієв О.О. оформлює свідоцтва про повірку лічильників холодної води

    ДП «Миколаївстандартметрологія» всі результати повірки передаються до водоканалів, адже облік лічильників води здійснюється місцевими службами водопостачання. Саме абонентський відділ водоканалу має повідомляти абонентів, квартирні лічильники яких підлягають періодичній повірці згідно графіку, про необхідність її проведення в межах міжповірочного інтервалу та в строк визначений в повідомленні.

 

Абонентський відділ МКП «Миколаївводоканал»

   Якщо лічильник виявився справним, абонент викликає сантехніка для встановлення лічильника і після цього, його опломбовує і приймає в експлуатацію працівник водоканалу.

    Якщо виявилося, що покази лічильника перевищують допустимі похибки, лічильник доведеться замінити.

 

5. Які правові наслідки не проведення повірки лічильників?

     Абонентам, у яких термін повірки лічильників води прострочений, нарахування за послуги будуть проводитись у відповідності до нормативів питного водопостачання для споживачів  (Постанова КМУ «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 6 серпня 2014 р. № 409, редакція від 01.05.2018).

      Соціальні нормативи води та водовідведення складають:

  • для централізованого постачання холодної води:
    • 2,4 куб. метра на одну особу на місяць - за наявності централізованого постачання гарячої води;
    • 4 куб. метри на одну особу на місяць - за відсутності централізованого постачання гарячої води;
  • для централізованого постачання гарячої води:
    • 1,6 куб. метра на одну особу на місяць;
    • для централізованого водовідведення - 4 куб. метри на одну особу на місяць.

    Розрахунок з абонентами, які у визначений строк не провели повірку квартирного лічильника і не надали документів що підтверджують її проведення, здійснювати за нормативами (нормами) споживання з наступного дня за днем закінчення такого строку.

6. Як дізнатися про дату, до якої має бути повірений лічильник води?

    Міжповірочні інтервали відображені у паспорті лічильників (нові прилади) або у свідоцтві про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

    Якщо абонент втратив паспорт/свідоцтво, дізнатись про дату чергової повірки можна звернувшись до абонентського відділу МКП «Миколаївводоканал» для жителів міста Миколаїв, для жителів області - до місцевого водоканалу.

 

Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал"

Режим роботи: пн-чт з 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 16:00. Обід з 12:00 до 12:48.
Адреса: 54055 м Миколаїв вул. Прикордонна 161, т. / ф.: (0512) 244156

 

Абонентський відділ (багатоканальний телефон): (0512) 58 18 48
                                                                                                      24 11 52

 

За детальною інформацією щодо повірки лічильників води звертайтесь до

ДП «Миколаївстандартметрологія,

м. Миколаїв, вул. 5-та Слобідська, 2а,

Режим роботи: пн-чт з 8:00 до 17:00, пт з 8:00 до 15:30. Обід з 12:00 до 12:45.
тел. (0512) 24-21-14