Вимоги безпеки до миючих засобів

  

 

 

   Сучасна людина не уявляє своє повсякденне життя без багатьох речей, які внаслідок свого постійного використання стали настільки звичними, що ми навіть не уявляємо собі, що крім своєї незамінності, можуть бути ще й шкідливими. Мова піде про мийні засоби.

     Ми з вами навіть не замислюємось, яку кількість миючих речовин ми використовуємо щорічно без огляду на довкілля та власне здоров’я. Адже використання мийних та чистячих засобів пов’язано з безпосереднім контактом з органами дихання та зі шкірою людини.

      Мийна здатність мийних та господарських засобів утворюється завдяки наявності в них поверхнево-активних речовин (ПАР). Тобто, мийний засіб - поверхнево-активна речовина або суміш поверхнево-активних речовин з «очисними властивостями в розведених розчинах». 

      Що ж саме становить найбільшу небезпеку в наших побутових помічниках, численних порошках, гелях та пастах ? 

       З огляду на сучасне законодавство, вимоги безпеки до мийних засобів викладені в Технічному регламенті мийних засобів, який був затверджений Постановою КМУ від 20.08.2008 року № 717 (із змінами згідно Постанови КМУ від 28.08.2013 року № 632).

     Технічним регламентом визначено, що мийний засіб – будь-яка речовина або препарат, що містить мило та/або інші поверхнево-активні речовини, призначені для прання або очищення. Мийний засіб може бути у формі рідини, порошку, пасти, бруска, плитки, таблетки тощо.

    Вимоги Технічного регламенту поширюються на:

 • мийні засоби, призначені для прання або очищення та введені в обіг на території України для потреб споживача (користувача);
 • мийні засоби, призначені для замочування, полоскання, підкрохмалювання, апретування, пом’якшення або вибілювання виробів з тканин;
 • мийні засоби, призначені для очищення поверхонь, матеріалів, виробів, механізмів, механічних пристроїв, транспортних засобів та допоміжного обладнання, інструментарію, апаратури тощо;
 • інші мийні засоби, призначені для використання під час прання та очищення.

При виборі товару ми керуємось або власним досвідом, або досвідом друзів та колег, або піддаємось на яскраву рекламу чи спокушаємося на яскраву упаковку. Але у будь-якому випадку ми повинні звернути увагу на візитну карточку товару – його маркування.

      Відповідно до вимог п. 11 Технічного регламенту, мийний засіб маркується шляхом нанесення на зовнішню поверхню пакування чи етикетку напису чіткими літерами, що не змиваються протягом строку придатності такого засобу, із зазначенням:

 • найменування та інформації про призначення мийного засобу;
 • торговельної марки (за наявності) або торговельного знака, найменування, місцезнаходження та номера телефону виробника мийного засобу або його уповноваженого представника;
 • інформації про склад мийного засобу;
 • адреси, зокрема електронної пошти (за наявності), та номера телефону, за якими можна одержати технічний опис інгредієнтів;
 • інструкції із застосування, заходів безпеки та спеціальних застережень згідно із законодавством, а в разі їх відсутності – вимог, наведених у ДСТУ ГОСТ 31340:2009 “Попереджувальне маркування хімічної продукції. Загальні вимоги”;
 • маси нетто чи об’єму;
 • дати виготовлення;
 • строку придатності;
 • умов зберігання (в разі потреби).

           Уточнимо, що термін придатності або зберігання мийних засобів – це інтервал часу, протягом якого виробник гарантує, що вироблена продукція зберігає свої споживчі властивості у разі додержання відповідних умов зберігання законодавством.

           Відповідно п. 14 Технічного регламенту, маркування рідкого мийного засобу не повинне містити графічного зображення продуктів харчування, зокрема фруктів, коли таке зображення може ввести споживача (користувача) в оману стосовно його застосування, крім випадків зображення продуктів харчування разом з речами побуту, що прямо вказують на призначення засобу.

            На зовнішню поверхню пакування чи етикетку мийного засобу, що пройшов оцінку відповідності згідно з Технічним регламентом обов’язково наноситься знак відповідності згідно форми та описом, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015р. № 1184 “Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення”.

 

Форма знака відповідності технічним регламентам

 

      Знак відповідності технічним регламентам (далі – знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.

 

      Приділимо окрему увагу пральним порошкам, адже саме їх можна класифікувати  як найнебезпечніші для здоров’я людини і навколишнього середовища хімічні речовини зі всіх речовин, із якими споживач контактує у побуті. Це пояснюється їхнім масовим розповсюдженням, постійним (на протязі всього життя) контактом людини з миючими засобами, включаючи контакт шкіри людини з одягом, на якій є залишки токсичних компонентів пральних порошків. Наявність у складі мийних засобів ПАР, фосфатів, багатьох інших компонентів суворо контролюється, оскільки при перевищенні дозування організму людини може бути завдано істотної шкоди. Отже, на що слід звернути увагу:

       Інформація про наявність у складі мийного засобу фосфатів, фосфонатів, аніонних, катіонних, амфотерних і неіоногенних поверхнево-активних речовин, вибілювачів на основі кисню і хлору, етилендіаминтетраоцтової кислоти та її солей, нитрилтриоцтової кислоти та її солей, фенолів і галогенізованих фенолів, парадіхлорбензолу, ароматичних, аліфатичних і галогенізованих вуглеводнів, мила, цеолітів, полікарбоксилатів, масова частка яких становить більш як 0,2 відсотка складу мийного засобу, зазначається у такому діапазоні масової частки:

 

 менш як 5 відсотків;

 

 від 5 до 15 відсотків;

 

 від 15 до 30 відсотків;

 

 понад 30 відсотків.

 

     Інформація про наявність у складі мийного засобу таких складових речовин, як ензими, дезінфектанти, оптичні вибілювачі, запашники, консерванти, зазначається незалежно від їх масової частки.

 

       І вищенаведена інформацію повинна бути доведена до споживача у будь-який спосіб обов'язково: у супровідній документації, на етикетці, у тексті маркування чи іншим способом.

       У технічному описі наводиться перелік речовин, що входять до складу мийного засобу, в такому діапазоні масової частки:

 

 понад 10 відсотків;

 

 від 1 до 10 відсотків;

 

 від 0,1 до 1 відсотка;

 

 менш як 0,1 відсотка.

         Крім того, маркування мийного засобу, призначеного для пральних машин, повинне містити інструкцію з дозування мийних засобів різного призначення і для різного ступеня забруднення тканин, виражене у мілілітрах або грамах, що відповідає завантаженню пральної машини водою різної жорсткості (м'якої, середньої та жорсткої); інформацію про кількість циклів прання; за наявності будь-якого мірного кухля - відмітку про дозування мийного засобу із застосуванням такого кухля для завантаження пральної машини водою різної жорсткості.

        На теперішній час споживач має можливість обрати товар на будь-який смак та на будь який гаманець. Але, при всьому бажанні заощадити, не слід нехтувати власним здоров’ям, здоров’ям своїх близьких та можливими наслідками від необачливого застосування повсякденних побутових речей. 

 

 Заступник керівника ООВ Тишкевич В.В.