Як обрати «правильний» новорічний подарунок

 

     Зовсім скоро ми будемо відзначати новорічні та різдвяні свята. В ці дні, як відомо, прийнято дарувати подарунки усім, хто нам  небайдужий. І звісно «солодкі» подарунки традиційно стають невід’ємною частиною новорічного дійства.

 

 

     Оскільки в Україні не існує державного нормативного документа на подарункові набори солодощів, такі вироби повинні виготовлятись згідно з нормативним документом (Технічними умовами), розробленим самим підприємством - виробником.

      Такий нормативний документ повинен бути позначений таким чином, наприклад: ТУ У 11.5-22323233-001:2015.

         Обов`язково повинна бути зазначена наступна інформація:

-  власна назва виробу, наприклад: «Набір кондитерський «Ялинка»;

-  найменування, місцезнаходження та контактний телефон виробника набору, знак для товарів та послуг або торговельна марка – за наявності;

-  нормативний документ, на відповідність якому виготовляється набір;

-  фактична адреса потужностей виробництва виробників кондитерських виробів у складі набору;

-  склад всіх виробів, що входять до складу набору;

- опис вмісту всіх найменувань продукції, що входить до складу набору, з конкретним зазначенням назви та кількості (наприклад, печиво «Цукрове» - 2 шт, карамель з фруктово-ягідною начинкою «Вишенька»– 3 шт та т.і.);

- якщо набір містить іграшки або інші вкладники (наприклад, розмальовки, фарби та т.і.), обов’язково зазначити необхідну інформацію (якщо це товари, призначені для застосування дітьми під час ігор, зазначається інформація передбачена Технічним регламентом безпеки іграшок, і в цьому випадку обов’язкове нанесення попередження щодо використання іграшки під наглядом дорослих, наприклад:

     ПОПЕРЕДЖЕННЯ: набір містить дрібні елементи, використовувати лише під наглядом дорослих (за потреби слід зазначати необхідні рекомендації щодо застосування);

-  необхідно зазначити ПОПЕРЕДЖЕННЯ: набір не призначений для дітей віком до 3-х років;

- маса (нетто);

- термін придатності (визначається по найменшому зі всіх продуктів, що входять до складу набору);

- номер партії;

- умови зберігання.

     Але ж який подарунок обійдеться без іграшки ? Скільки листів написали дітлахи Діду Морозу з проханням принести під ялинку предмет своїх бажань. У житті дитини гра має таке ж значення, як в дорослого робота, творча діяльність. Тому тепер перед батьками стоїть задача вибрати безпечні та якісні подарунки для своїх синочків та донечок.

      Розглянемо, які взагалі бувають іграшки: іграшки м`яконабивні з хутра або текстилю у вигляді тварин або інших істот; ляльки (гумові або пластмасові); машинки (в т.ч. з пультом керування); техніка (моделі); предмети іграшкового вжитку (іграшковий посуд, меблі, одяг для ляльок та т.і.), настільні іграшки, розвиваючі іграшки та ще величезне різноманіття того, чим бавляться діти.

     Згідно вимог Технічного регламенту безпечності іграшок, до іграшок відносяться вироби, що призначені для використання у грі дітьми віком до 14 років. Слід зазначити, що дія Технічного регламенту не поширюється на обладнання для ігрових майданчиків, призначене для громадського користування; гральні автомати, призначені для громадського користування, незалежно від того, чи приводяться вони в дію за допомогою монет, чи ні; транспортні засоби, оснащені двигунами внутрішнього згоряння; парові машини; пращі та катапульти. У регламенті наведений перелік виробів, які не вважаються іграшками, а саме:

1. Декоративні предмети для свят та урочистостей.

2. Вироби для колекціонерів за умови, що на виробі або його пакуванні розміщується видиме та розбірливе зазначення щодо призначення виробу для колекціонерів.

3. Спортивне спорядження, включаючи роликові ковзани, однорядні роликові ковзани та скейтборди, призначені для дітей з масою тіла більше ніж 20 кілограмів.

4. Велосипеди заввишки більше ніж 435 міліметрів (вимірюється як вертикальна відстань від землі до верхньої частини поверхні сідла, якщо сідло перебуває в горизонтальному положенні, а сідлотримач установлений на рівні мінімальної глибини вставки).

5. Самокати електричні, а також самокати, призначені для дітей з масою тіла більше ніж 50 кілограмів.

6. Транспортні засоби з електричним приводом.

7. Водне спорядження, призначене для використання на глибоководних ділянках, та пристрої для навчання дітей плаванню (наприклад, сидіння для плавання та плавальні допоміжні засоби).

8. Пазли, що складаються з більше ніж 500 елементів.

9. Рушниці та пістолети, у яких використовується стиснений газ (крім водяних рушниць і водяних пістолетів), та луки для стрільби завдовжки більше ніж 120 сантиметрів.

10. Феєрверки, включаючи ударні капсулі, які не розроблені спеціально для іграшок.

11. Вироби та ігри, до складу яких входять метальні снаряди з гострими наконечниками (набори дротиків з металевими наконечниками).

12. Функціональні освітні вироби (наприклад, електричні печі, праски чи інші функціональні вироби), що працюють при номінальній напрузі понад 24 В та продаються виключно для використання в освітніх цілях під наглядом дорослих осіб.

13. Вироби, призначені для використання в освітніх цілях у навчальних закладах під наглядом дорослих осіб.

14. Електронне обладнання (персональні комп’ютери та гральні приставки), що використовується для доступу до інтерактивного програмного забезпечення, та пов’язані з таким обладнанням периферійні пристрої, крім випадків, коли таке обладнання або пов’язані з ним периферійні пристрої спеціально розроблені для дітей і мають ігрову цінність (спеціально розроблені персональні комп’ютери, клавіатури, джойстики чи рульові колеса).

15. Інтерактивне програмне забезпечення, призначене для дозвілля та розваг (комп’ютерні ігри).

16. Соски для немовлят.

17. Світильники, що можуть сприйматися дітьми як іграшки, зважаючи на їх форму, колір та інші властивості.

18. Електричні трансформатори для іграшок.

19. Біжутерія для дітей, не призначена для використання у грі.

   Отже, все, що не увійшло до вищенаведеного, вважається іграшкою і при реалізації в Україні повинно відповідати вимогам безпеки, зазначеним в Технічному регламенті безпечності іграшок.

    Які ж загальні вимоги безпеки:

1. Іграшки і їх деталі та іграшки, що фіксуються, і їх кріплення, повинні мати необхідну механічну міцність та стійкість до навантажень, яким вони піддаються під час користування, для запобігання руйнуванню чи деформації, що створює ризик заподіяння тілесних ушкоджень.

2. Доступні краї, виступи, шнури, кабелі та елементи кріплення іграшок повинні бути розроблені та виготовлені таким чином, щоб мінімізувати ризик тілесних ушкоджень в результаті контакту з ними.

3. Іграшки повинні бути розроблені та виготовлені таким чином, щоб не становити ризику або становити мінімальний ризик, пов’язаний з їх використанням і спричинений рухом частин.

4. Іграшки та їх деталі повинні відповідати таким вимогам:

- не становити ризику удушення від перекриття повітряного потоку внаслідок порушення прохідності дихального шляху через ротову чи носову порожнину;

- бути таких розмірів, щоб не становити ризику удушення від перекриття повітряного потоку внаслідок внутрішнього порушення прохідності дихального шляху предметами, що застряли в ротовій порожнині або зверху на вході до нижніх дихальних шляхів;

- іграшки, які призначені для використання дітьми до 36 місяців, та їх складові частини і відокремлювані деталі повинні мати розміри, які унеможливлюють їх ковтання або вдихання. Ця вимога також поширюється на інші іграшки, призначені для потрапляння у ротову порожнину, та на їх складові частини і відокремлювані деталі;

- пакування, у якому іграшки надходять для роздрібної торгівлі, не повинно становити ризику удушення дитини від перекриття повітряного шляху ззовні до ротової або носової порожнини;

- іграшки, що розміщуються всередині продукту харчування, повинні мати власне пакування такого розміру, що унеможливлює їх ковтання та/або вдихання;

- пакування іграшки, яке має сферичну, овальну чи еліптичну форму, відокремлювані деталі такого або циліндричного пакування іграшки із закругленими кінцями повинні бути такого розміру, що унеможливлює спричинення ними порушення дихання в разі потрапляння до ротової порожнини чи глотки або на вхід до нижніх дихальних шляхів.

5. Забороняється надання на ринку іграшок, які закріплені на харчовому продукті таким чином, що для того, щоб отримати безпосередній доступ до іграшки, харчовий продукт необхідно спожити.

6. Конструкція іграшок, призначених для гри на воді, повинна виключати (у разі використання за призначенням) втрату іграшкою плавучості, а дитиною - можливості триматися на воді.

7. Іграшки, всередину яких можна потрапити та які мають закритий простір для перебування в них, повинні мати вихід, який користувач може легко відкрити зсередини.

8. Іграшки, які надають змогу користувачам пересуватися на них, повинні, наскільки це можливо, включати гальмівну систему, яка є прийнятною для відповідного типу іграшок та пропорційною створюваній ними кінетичній енергії. Така система повинна бути для користувача легкою в керуванні без ризику випадіння чи отримання тілесних ушкоджень ним або третьою стороною.

Максимальна проектна швидкість іграшок для катання, оснащених електричним приводом, повинна бути обмежена для мінімізації ризику травмування.

9. Форма, склад кульок та кінетична енергія, яку вони можуть створити під час пострілу з розробленої для цієї мети іграшки, повинні бути такими, щоб з урахуванням характеру іграшки не виникало ризику тілесних ушкоджень для користувача чи третьої сторони.

10. Іграшки повинні бути виготовлені у такий спосіб, щоб:

максимальна та мінімальна температура їх доступних поверхонь не спричиняла тілесних ушкоджень в разі дотику;

рідина і газ, що містяться в них, не досягали значень температури або тиску, за яких виділення таких рідини і газу з іграшки за умов, не передбачених особливостями функціонування іграшки, могло спричинити опік, ошпарювання чи інші тілесні ушкодження.

11. Іграшки, що розповсюджують звук, повинні бути розроблені та виготовлені таким чином, щоб за максимальної гучності для імпульсних та безперервних звуків вони не завдавали шкоди слуху дитини.

12. Іграшки для стимулювання активності повинні бути виготовлені таким чином, щоб мінімізувати ризик руйнації, падіння, ударів і утоплення або захоплення частин тіла чи одягу. Поверхня такої іграшки, на якій може гратися одна дитина чи більше, повинна бути розроблена таким чином, щоб витримувати їх вагу.

13. Іграшки не повинні становити ризику займання в дитячому середовищі. Іграшки повинні бути виготовлені з матеріалів, які відповідають таким умовам:

не горять під безпосередньою дією полум’я чи іскри або іншого потенційного джерела вогню;

не є легкозаймистими (полум’я загасає одразу після усунення причини загоряння);

у разі загоряння горять повільно та характеризуються низькою швидкістю поширення полум’я;

незалежно від хімічного складу іграшки розроблені таким чином, що механічно уповільнюють процес горіння.

Такі матеріали не повинні спричиняти ризику займання для інших матеріалів, з яких виготовлена іграшка.

14. Іграшки, які містять речовини або суміші, зокрема матеріали та обладнання для хімічних дослідів, складення моделей, відливання виробів з пластмаси чи кераміки, емалювання, фотографічних або подібних робіт, не повинні містити речовини або суміші, які можуть стати займистими внаслідок втрати незаймистих летких компонентів.

15. Іграшки, крім іграшкових пістонів, не повинні бути вибуховими матеріалами або містити елементи чи речовини, здатні до вибуху під час використання за призначенням чи у передбачуваний спосіб з урахуванням поведінки дітей.

16. Іграшки, не повинні містити речовин або сумішей, які:

у разі змішування можуть вибухнути внаслідок хімічної реакції або нагрівання;

можуть вибухнути в разі змішування з окислювальними речовинами;

містять леткі компоненти, займисті у повітрі і здатні до утворення займистої або вибухової пари (повітряної суміші).

17. Іграшки повинні бути розроблені та виготовлені таким чином, щоб не становити ризику виникнення шкідливих наслідків для здоров’я людини через вплив хімічних речовин або сумішей, з яких складаються іграшки або які в них містяться, під час використання іграшки за призначенням чи у передбачуваний спосіб з урахуванням поведінки дітей.

Іграшки повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів, які стосуються певних категорій продукції або містять обмеження щодо застосування певних речовин та сумішей.

18. Іграшки, що є речовинами або сумішами, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів щодо класифікації, пакування та етикетування небезпечних речовин і сумішей.

19. Іграшки не повинні містити алергенні ароматичні речовини.

    Отже, для доведення відповідності вимогам законодавства України, виробник (або імпортер, або розповсюджувач) іграшкової продукції повинен мати документальне підтвердження безпечності іграшок. Обов’язково для реалізації іграшок повинна бути надана декларація про відповідність іграшки вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок. Декларація про відповідність повинна містити інформацію, що підтверджує виконання вимог щодо безпечності, установлених у Технічному регламенті, зокрема відомості, щодо декларанта (того, хто ввів іграшку в обіг в Україні з чітким зазначенням його ідентифікаційних даних),  дані про виробника продукції, перелік стандартів, які були застосовані для доведення відповідності іграшки вимогам регламенту, відомості щодо іграшки, з зазначенням її ідентифікаційних ознак. Доказовою базою для доведення відповідності іграшок мають бути протоколи випробувань, сертифікати відповідності, документи, що свідчать про якість те безпечність іграшки. Декларація підписується декларантом та засвідчується печаткою. Декларант заповнюючи цей документ, бере на себе відповідальність за іграшку перед законодавством України.  

     Отже, іграшки можуть бути введені в обіг тільки в разі їх відповідності вимогам щодо безпечності, установленим у цьому Технічному регламенті, а також санітарним нормам.

       Іграшки (хімічні речовини, які в них містяться) не повинні становити загрозу безпеці та здоров’ю користувачів або інших осіб під час їх використання за призначенням за умови передбачуваної поведінки користувачів.

    Іграшки, що введені в обіг, повинні відповідати вимогам щодо безпечності протягом передбаченого строку їх використання.

    При виборі іграшки, крім візуального її огляду, споживач має отримати всю необхідну інформацію.

    Виробники повинні забезпечувати нанесення на іграшках найменування, типу, номера партії, серійного номера чи номера моделі або іншого елемента, що дає змогу їх ідентифікувати, а в разі, коли розмір або характер іграшки не дає змоги нанести зазначені дані на іграшку, необхідна інформація зазначається на пакуванні або в документі, що додається до іграшки.

     Виробники зобов’язані зазначати власне найменування, зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та адресу на іграшці, а якщо це неможливо, – на її пакуванні або в документі, що додається до іграшки.

      На етикетках (ярликах), прикріплених до іграшок або на пакуванні та в інструкціях, що додаються до іграшки, повинно міститися попередження про можливі небезпеку і ризики заподіяння шкоди, пов’язані з використанням таких іграшок, та способи запобігання їх виникненню. Виробник повинен наносити чітко видимі, розбірливі, зрозумілі та точні попередження на іграшці, прикріпленій до неї етикетці (ярлику) або пакуванні та у разі потреби в інструкції, що додається до іграшки. До дрібних іграшок, які продаються без пакування, повинні прикріплюватися відповідні попередження. Кожному окремо або всім попередженням в цілому повинне передувати слово “Попередження”.

      Попередження, у яких зазначається мінімальний та максимальний вік користувачів, його здібності, максимальну або мінімальну вагу та необхідність забезпечення нагляду дорослої особи під час користування іграшкою.

       Іграшки, що можуть бути небезпечними для дітей віком до 36 місяців, повинні містити таке попередження: “Не призначено для дітей віком до 36 місяців” чи “Не призначено для дітей віком до 3 років”, або таке зображення:

      У попередженні обов’язково зазначається конкретна небезпека.

      Іграшки для стимулювання активності повинні містити попередження такого змісту: “Лише для використання в домашніх умовах”.

       До іграшок для стимулювання активності, що приєднуються до поперечки (балки), а також інших іграшок для стимулювання активності у разі потреби додається інструкція, у якій зазначається необхідність проведення перевірок та технічного обслуговування основних частин (підвісок, кріплень, стопорів тощо) через визначені інтервали часу із застереженням, що в разі, коли така перевірка не проведена, іграшка може призвести до падіння або перевертання користувача. Інструкції повинні містити інформацію про правильний монтаж іграшки із зазначенням частин, що можуть становити небезпеку в разі неправильного монтажу, а також конкретні дані про поверхню, придатну для її встановлення.

       Функціональні іграшки повинні містити попередження: “Використовувати під безпосереднім наглядом дорослої особи”.

Інструкції до таких іграшок повинні додатково містити попередження, що порушення рекомендацій стосовно використання призведе до виникнення небезпеки, а також, що такі іграшки повинні зберігатися в місці, недоступному для дітей певного віку, який установлюється виробником.

      Іграшки, які призначені для безпосереднього поводження з хімічними речовинами та сумішами, повинні містити на пакуванні та додатково в інструкціях таке попередження: “Не призначено для дітей віком до _______ року (років). Використовувати під наглядом дорослої особи”.

Зазначеними іграшками, зокрема, є хімічні комплекти, пластилінові набори, мініатюрні майстерні для виготовлення кераміки, емалювання або фотографії та подібні іграшки, під час використання яких відбувається хімічна реакція або аналогічна зміна речовини.

    Якщо ковзани, роликові ковзани, ролери, скейтборди, самокати та іграшкові велосипеди для дітей пропонуються до продажу як іграшки, вони повинні містити таке попередження: “Слід використовувати захисне спорядження. Не використовувати в дорожньому русі”.

    Інструкції повинні містити застереження про те, що іграшкою необхідно користуватися обережно, оскільки вона потребує певних умінь для того, щоб запобігти падінню чи зіткненню, що може призвести до тілесних ушкоджень користувача або інших осіб. У разі потреби відповідне попередження наноситься також на рекомендованому захисному спорядженні (шоломи, рукавички, наколінники, налокітники тощо).

     Іграшки для гри на воді повинні містити таке попередження: “Використовувати лише у воді, в якій дитина відчуває дно під ногами, та під наглядом дорослої особи”.

     Іграшки, що розміщені в харчових продуктах або поєднані з ними, повинні містити таке попередження: “Усередині іграшка. Рекомендується нагляд дорослої особи”.

     Імітатори захисних масок і шоломів повинні містити таке попередження: “Ця іграшка не забезпечує захисту”.

     Іграшки, призначені для нанизування над колискою, дитячим ліжком або дитячою коляскою за допомогою мотузок, шнурів, резинок чи ременів, повинні містити попередження, яке також наноситься на пакування: “Для запобігання можливому травмуванню внаслідок заплутування зніміть цю іграшку, коли дитина почне намагатися підвестися на руки та коліна”.

     Пакування для ароматичних речовин у настільних іграх, метою застосування яких є допомогти дитині навчитися розпізнавати запахи або аромати, та іграх для розвитку смакового сприйняття, повинне містити таке попередження: “Містить ароматичні речовини, що можуть спричинити алергію”.

Зазначені попередження та інструкції щодо безпечності повинні відповідати вимогам законодавства про мови.

     Іграшки повинні надходити на ринок з нанесеним в установленому порядку національним знаком відповідності.

     Національний знак відповідності наноситься лише виробником або його уповноваженим представником. Нанесення національного знака відповідності є підтвердженням його відповідальності за відповідність іграшки вимогам, установленим у технічних регламентах, що передбачають нанесення національного знака відповідності.

      Іграшки, на які нанесено національний знак відповідності, вважаються такими, що відповідають вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок.

     Національний знак відповідності повинен наноситися на іграшку, прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. У разі, коли іграшка дрібна або складається з дрібних частин, національний знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку. Якщо іграшка продається в демонстраційному пакуванні та нанесення національного знака відповідності на іграшку є технічно неможливим, він може наноситися на демонстраційне пакування.

    Якщо національний знак відповідності є невидимим ззовні крізь пакування іграшки, він наноситься додатково на пакування.

    Велика доля іграшок, що реалізується в торговельній мережі України, надходить із-за кордону. На жаль, якість та безпека далеко не всіх іграшок, як вітчизняних, так і імпортних,  піддається контролю. І, якщо на маркуванні неможливо визначити особу, яка несе відповідальність перед законодавством України щодо цієї іграшки, її придбання буде що називається, «на свій страх і ризик».

     Станом на теперішній час сертифікація іграшок є добровільною, але залишається дієвим механізмом доведення якості іграшкової продукції для споживача. Адже, вимоги Технічного регламенту безпечності іграшок самою назвою зазначають доведення лише безпеки іграшок. Якщо виробник іграшки (або той, хто імпортує іграшки та вводить її в обіг в Україні) вжив всіх необхідних заходів задля доведення безпечності та якості іграшки, то саме його продукція буде конкурентоспроможною та викликатиме довіру досвідченого споживача. А споживач має зробити свідомий вибір, проаналізувавши інформацію, наведену вище.

       Сподіваємось, цей матеріал прийде Вам на допомогу під час вибору подарунків.

 

 

      Заступник керівника ООВ В.В. Тишкевич